Po večletnem upravnem in sodnem pravdanju se tehnica počasi, a vztrajno nagiba na stran delavcev migrantov, zaposlenih v javni službi.
Iz številnih sodb upravnega sodišča namreč izhaja, da za prejemke v javni službi štejejo vsa plačila za delo in podobna nadomestila, ki jih država pogodbenica ali javnopravna teritorialno skupnost plača fizični osebi za storitve (javna služba), ki jih ta zanjo opravi.
Mario Fekonja, predsednik SDMS: »Veseli nas, da odločitvam upravnega sodišča končno sledi FURS in Ministrstvo za finance. Do sedaj smo imeli občutek, da državo oz. obstoječo oblast zanima le, da se v proračun momentalno steče čim več davkoplačevalskega denarja, pri tem pa jih ne zanima, kaj bo to pomenilo za državo Slovenijo v naslednjem političnem mandatu, tudi če bi se denar moral vračati državljanom. To pa zaradi specifičnosti davčnega postopka, ko je kljub pritožbi potrebno takoj oz. v roku 30 dni od prejema odločbe plačati odmerjen davek.«
.
Prvi a) odstavek 19. člena Konvencije tako v Avstriji velja za prejemke, ki se plačujejo zveznim, deželnim ali občinskim uslužbencem, pod dodatno predpostavko, da ti uslužbenci ne delajo v pridobitnem gospodarskem področju delovanja teh javnopravnih subjektov. Tako po mnenju sodišča angleško besedilo, ki se zaradi neenakosti s slovenskim prevodom uporablja, prvega a) odstavka 19. člena Konvencije zajema poleg plačil države, tudi plačila njenih upravnih enot oz. lokalnih oblasti (tudi zveznih držav, regij,…). Pri vsem tem pa je pomembno, da se za ugotovitev, ali izplačevalec dohodka (delodajalec) predstavlja državo pogodbenico, politično enoto ali njen organ lokalne skupnosti, upošteva avstrijska nacionalna zakonodaja.
Odvetnik Davor Ozmec in odvetnik Slavko Vesenjak: »Obravnavana problematika delavcev migrantov, zaposlenih v javni službi, je sicer kompleksna, a po najinem mnenju enoznačna in jasna. Kljub temu so bili potrebni številni upravni sodni postopki, ki so eden za drugim potrjevali naša prepričanja. Verjameva, da so pravna stališča razjasnjena do mere, da presenečenj s strani davčnega organa več ne bo.«