Vrhovno sodišče je ugodilo reviziji postopka v primeru samoprijaviteljev.
Vrhovno sodišče je v začetku julija ob obravnavi primera Slovenca, zaposlenega v Avstriji, presodilo, da morajo biti delavci migranti, ki vlagajo davčno napoved na podlagi samoprijave, upravičeni do odmere dohodnine pod enakimi pogoji kot vsi ostali davčni zavezanci v Sloveniji.
Vrhovno sodišče je v reviziji presojalo vprašanje, ali se pri davčnemu zavezancu, ki vloži davčno napoved na podlagi samoprijave po 63. členu zakona o davčnem postopku, davčna osnova za odmero dohodnine določi na enak način ter pod enakimi pogoji kot v primeru, če bi davčno napoved oddal v predpisanih rokih. Namreč, v kolikor delavec migrant ne prejme informativnega izračuna, prav tako pa ne vloži sam napovedi za odmero dohodnine v skladu z zakonom do 31. julija za preteklo leto, lahko to naredi po tem roku na podlagi samoprijave.
Vrhovno sodišče je presodilo, da iz zakona ne izhaja, da se davčnemu zavezancu, ki vloži davčno napoved na podlagi samoprijave, davčna osnova določi pod drugačnimi pogoji kot davčnemu zavezancu, ki davčno napoved odda pravočasno.
V skladu z zakonom lahko davčni zavezanec vloži davčno napoved oziroma popravljeno davčno napoved na podlagi samoprijave v primeru zamude roka za vložitev davčne napovedi oziroma če je v davčni napovedi navedel neresnične, nepravilne ali nepopolne podatke. To lahko stori najpozneje do vročitve odmerne odločbe oziroma do začetka davčnega inšpekcijskega nadzora oziroma do začetka postopka o prekršku oziroma kazenskega postopka.
Vrhovno sodišče je ob tem poudarilo, da gre za enoten odgovor tako za upoštevanje stroškov prehrane med delom in prevoza na delo, kot tudi za olajšave za vzdrževane družinske člane. Enako velja tako tudi za upoštevanje posebne olajšave za čezmejne delovne migrante za odmero dohodnine v letih pred odpravo neustavnosti zakona s strani zakonodajalca, torej do leta 2014, ker je tako nadaljnjo uporabo posebne olajšave že prej v svoji odločbi izrecno določilo ustavno sodišče.
Pravne posledice oz. kaj konkretno pomeni sodba Vrhovnega sodisca za delavce migrante:
Potrebno je razlikovati dva položaja:
1. Samoprijavitelji, katerih postopki so v teku, ne glede na stopnjo, na kateri se o njih odloča. Pričakuje se, da se bo sledilo presoji Vrhovnega sodisca, kar pomeni, da bodo delavci migranti prejeli preveč plačano dohodnino nazaj. Odločalo se bo od primera do primera, zato vračila denarja čez noc ni za pričakovati.
2. Izjemno smo veseli odločitve, vendar nas obenem žalosti za številne državljane, ki so na dolgotrajni sodni poti iskanja pravice obupali, to pa zlasti iz razloga, ker so sodni postopki za njih predstavljali dodatno finančno breme. Njihovi postopki so pravnomočno zaključeni in ta sodba za njih nima učinka. Vendar pričakujemo od države, da bo tudi tem ljudem, za katere je sodišče ugotovilo, da jim je bil denar zaplenjen neupravičeno, ravnalo korektno in higienično in tudi tem ljudem povrnila denar.