Zaradi stališča poslancev slovenskega Državnega zbora ob zavrnitvi predloga Zakona o dohodnini, ki ga je v lanskem letu vložil Sindikat delavcev migrantov Slovenije, začenja zakonodajno proceduro nov predlog Zakona o dohodnini.
Sindikat delavcev migrantov Slovenije, je v petek na predsednika Državnega zbora naslovil pobudo za začetek zbiranja 5000 podpisov za predlog novele Zakona o dohodnini, s katerim pa tokrat v sindikatu želijo ugoditi razmišljanju poslancev in jim hkrati s predlogom zakona pokazati, kakšna je trenutna ureditev obdavčevanja dohodkov iz tujine čezmejnih delavcev.
Pri sestavljanju predloga zakona smo izhajali predvsem iz dveh argumentov poslancev. Prvi je, da moramo slediti 14.členu Ustave (enakost pred zakonom), kjer so se sklicevali na odločitev US iz leta 2013, druga pa je, da naš propadli predlog preveč bremeni proračun. Ker je naš predlog predstavljal izenačitev čezmejnih delavcev z domačimi delavci in tega niso sprejeli, smo v tem predlogu predlagali izenačitev zaposlenih v Sloveniji, z nami, pove predsednik sindikata Mario Fekonja.
Predlog zakona tako uvaja popolno ukinitev izvzema stroškov prevoza in prehrane iz obdavčitve, kot to sedaj izhaja iz 44. člena Zakona o dohodnini in uvaja za vse rezidente, kot velja sedaj za delavce migrante v 45. členu. Torej tako, da, v kolikor oseba prejme povrnjene stroške, kot del plače, se jih od bruto dohodka pred obdavčitvijo odšteje (glede na prisotnost na delovnem mestu), v kolikor jih pa prejme od delodajalca ločeno se pa obdavčijo po 100% stopnji.
V sindikatu povedo, da s predlogom zakona zasledujejo načelo enakosti, ki izhaja iz 14. člena Ustave RS, hkrati bo zakon poenostavil postopke davčne odmere, saj bo davčne obravnave stroškov poenotil, predlog ima pozitivne vplive na okolje, saj destimulira delavce k vožnji na delo v oddaljene kraje, s čemer bi se zmanjšale emisije izpuha v ozračje, vzpodbuja mikro gospodarstvo in lokalno zaposlovanje, prav tako pa ustvari višje minimalne plače, posledično pa tudi več sredstev v socialne blagajne, nenazadnje tudi več sredstev za proračun skozi pobrane davke.
Posebej poudarjajo, da predlog zakona onemogoča izkoriščanje izplačevanje stroškov mimo davčne obravnave, prav tako pa ne predstavlja več korektiva pri doseganju minimalne plače. Posledično bo prišlo do povišanja razpoložljivih sredstev za financiranje socialne države in nenazadnje tudi do višjih pokojnin.
Novela Zakona o dohodnini 2021 – BESEDILO ZAKONA
TUKAJ LAHKO PODPORO PODPIŠETE ELEKTRONSKO, če imate digitalno potrdilo ali SMSPass
V sindikatu računajo na to, da bodo podpisi za predlog zakona zbrani razmeroma hitro, saj se podpis lahko odda tudi preko e-uprave z digitalnim podpisom ali smsPASS podpisom.
Čezmejne delavce tako pozivamo, da se podpisovanja lotijo kar se da hitro, ko bo razpisano, ker v kratkem prihaja nova novela predloga Zakona o poslancih.