Sindikat delavcev migrantov je na pobudo stranke NSi (g. Jozef Horvat) in SDS (g. Danijel Krivec), 15.10. v prostorih Državnega zbora opravil sestanek, kjer je bil prisoten tudi minister za finance, mag. Andrej Šircelj (SDS).
Prisotnim so še enkrat bili predstavljeni problemi krivičnega obdavčevanja in »sabotaža« s strani politike pri zagovarjanju posebne olajšave pred US v letu 2013.
Minister Šircelj je poudaril, da bo iskal rešitve, ki bodo reševale posamezne probleme, na ravni uredb in ne spremembe zakonov. Ponovno bo obudil tudi možnost spremembe konvencije o preprečevanju dvojnega obdavčevanja z Republiko Avstrijo.
Mario Fekonja – predsednik SDMS: »Ministra smo na sestanku opozorili, da, če si razlagamo odločbo US v smislu, da onemogoča drugačno obravnavo med zavezanci, to pomeni, da se mora nemudoma poenotiti vse zavezance pri priznanju stroškov v zvezi z delom. Kar pomeni ukinitev privilegija domačega delavca, da stroške še naprej prejema od delodajalca. Stroške bi potem vsi zavezanci prejemali, tako kot jih sedaj čezmejni delavci, torej v obliki olajšave. Če je bil privilegij čezmejnega delavca posebna olajšava, je že 15 let privilegij domačega delavca, da prejema stroške v žep brez obdavčitve. Ministru bomo predstavili 3 rešitve, ki niso ustavno sporne in za katere obstajajo razumni in stvarni razlogi. V kolikor je volja bodo še letos našli rešitev, ki bo pravična za vse udeležence. Sedaj je žogica na strani vlade oz. konkretno na strani ministra Širclja iz stranke SDS.«
Spomnimo, da je Ustavno sodišče v letu 2013 odločilo o zadevi, o kateri sploh ne bi smelo odločati in o vsebini, ki je dejansko sploh niso poznali. Niti državni zbor, niti vlada, niti predlagatelj takrat ustavnemu sodišču niso obrazložili, zakaj so posebno davčno olajšavo sploh uvedli. Čeprav je ustavno sodišče to zahtevalo.
Sindikat bo ministrstvu predložil paket možnih rešitev, ki so še vzdržne, sistemsko pa problematiko rešuje le ena.
Mario Fekonja – predsednik SDMS: »Paket predstavljenih predlogov bomo v tem vikendu poslali na ministrstvo, hkrati bomo pa poslali tudi zahtevo za pridobitev informacije javnega značaja, saj želimo izvedeti, kdo je pri celotni proceduri z Ustavnim sodiščem v letu 2013, sodeloval oz. nesodeloval. Izjemno me čudi, da sogovorniki, vsebine odločbe ustavnega sodišča ne poznajo v celoti.«
PREDLOGI SDMS VLADI SO NASLEDNJI:
Predlagamo, da se višina stroškov v zvezi z delom indeksira s faktorjem dnevnice za posamezno državo, kjer je oseba zaposlena, saj stroški malice in prevoza v vseh državah niso enaki, ter se odšteje od končnega izračuna dohodnine. To bi predstavljalo čisti neto odbitek in vsaj približek slovenskemu sistemu, kjer delavec prejme povračilo stroškov v neto obliki.
Podoben sistem ima Avstrija pri ukrepu Familien bonus plus, kjer delavcu z otrokom, za posameznega otroka, del plačanega davka od dohodka, dajo v neto obliki v žep.
Pri tem je potrebno jasno povedati in pred uvedbo te rešitve, smiselno rešiti zadevo tedenskimi in mesečnimi migranti.
Predlog temelji na izenačitvi obravnave stroškov pri slovenskem delavcu na ta način, da se tudi slovenskemu delavcu stroški vštevajo v davčno osnovo (se jih 100% obdavči) in jih ne prejme več v neto obliki.
Ta oblika sicer spravlja slovenskega delavca, še posebej pa njegovega delodajalca v veliko slabši položaj, saj mu bodo stroški obdavčeni, delodajalci bodo pa morali ustrezno dvigniti plačilo za delo, da bodo dosegli enaki finančni učinek izplačane plače. Zakonodajalec bo pri tem moral spremeniti kompletno davčno zakonodajo.
Ta primer rešitve je v presoji trenutno na Ustavnem sodišču.
»Da bo jasno. Čezmejni delavci se zaenkrat ne nagibamo k tej možnosti, ker je slaba tudi za slovenskega delavca, zaposlenega doma, bodo pa pri tej rešitvi vsi Slovenci hitro ugotovili problem, v katerem se zdaj nahajamo delavci migranti.« doda Fekonja.
Gre za metodo obdavčevanja dohodkov iz tujine, kjer se osebi, v kolikor dosega le te dohodke, dohodke iz obdavčevanja v Sloveniji izvzame, v kolikor pa oseba dosega še druge dohodke v Sloveniji, se pa le ti obdavčijo po davčni lestvici.
Metoda izvzetja s progresijo je samo ena izmed metod, ki jih dopušča vzorčna konvencija OECD in nikakor ni ustavno sporna, kot so jo predstavili sogovorniki. Kot dopustno, jo omenja celo ustavno sodišče v 13. točki svoje odločbe.
Ta predlog je predstavljen tudi v obliki predloga spremembe Zakona o dohodnini, za katerega v sindikatu pravkar zbirajo podpise.
VSI NA UPRAVNE ENOTE
USTAVIMO NEPRAVIČNO OBDAČEVANJE
Oddaj podpis podpore proti krivičnemu obdavčevanju. To lahko storiš na kateri koli upravni enoti!
1. PROTI KRIVIČNEMU OBDAVČEVANJU
2. ZA VIŠJE NADOMESTILO
Obrazce dobite na upravni enoti. Podpisane in overjene (brezplačno) pošljite po pošti na naslov Sindikata ali jih predajte predstavnikom na terenu.
NE ČAKAJ NA DRUGE. TI ODLOČAŠ!
Vsi imetniki digitalnega potrdila (SIGEN-CA) lahko podpis oddate v le nekaj klikih preko preko portala e-uprava.
- za Zakon o urejanju trga dela je dosegljiv na povezavi:
https://e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=4606 - za Zakon o dohodnini:
https://e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=4605