Sindikat delavcev migrantov je danes popoldan s predstavniki Ministrstva za finance, ponovno sedel za pogajalsko mizo. Gre za prvo srečanje po tem, ko je, takrat še državna sekretarka na Ministrstvu za finance, Mateja Vraničar Erman, zamenjala Dušana Mramorja na mestu ministra za finance. Ker so v času ministrovanja Dušana Mramorja pri obrazložitvah naleteli na gluha ušesa s strani vladne ekipe, so se namreč pogajanja, v sredini maja letošnjega leta, ustavila.
Predsednik sindikata, dr.Martin Ivec: »Veseli me, da smo spet našli skupen jezik in da se pogovori z Ministrstvom za finance, pod vodstvom nove ministrice, nadaljujejo. Današnje srečanje lahko ocenim kot zelo konstruktiven pogovor, kjer smo izmenjali stališča obeh strani. Pričakujem, da bo do naslednjega srečanja Ministrstvo za finance z matematičnimi izračuni in ne besedami dokazalo, da je finančni učinek izvzetja stroškov v zvezi z delom iz bruto plače delavca migranta enak neobdavčenim stroškom, ki jih prejme domači delavec v enakih pogojih! Če imamo enake davčne obremenitve moramo imeti tudi enake delavske pravice. Ne želimo privilegijev, zahtevamo enakost. In to bomo tudi dosegli. Vprašanje je le kdaj!«
Da je potrebna sistemska in širša ureditev davčne zakonodaje na tem področju, sindikat opozarja že dalj časa. Problemi in neusklajenosti se kažejo na različnih področjih obdavčevanja delavcev, zaposlenih v tujini. Davčne zakonodaje posameznih držav so zelo različne, sindikat pa vztraja, da so delavci migranti v zdajšnji zakonski ureditvi obravnavani neenakopravno.
Predstavniki sindikata so na pogovorih izpostavili predvsem obračunavanje stroškov v zvezi z delom, obravnavo tedenskih in mesečnih migrantov, delavce, ki jim veliki del dohodka predstavlja dohodek, ki je v tujini neobdavčen (delo v manj ugodnem delovnem okolju, delo z infektivnim materialom, nočno delo, izpostavljenost sevanju,…), nadomestila za porodniški dopust, pokojnine,…
»Ministrica je pokazala razumevanje in interes za rešitev situacije.« je po sestanku povedala podpredsednica sindikata dr.Barbara Pregl Breznik in dodala: »izmenjali smo stališča, ministrici smo predali naše predloge rešitev, oboji bomo predloge proučili in se o njih pogovorili na naslednjem srečanju.«
Naslednje srečanje, na katerih se bo iskalo sistemske rešitve in vsebinska usklajevanja, je predvideno v prvih treh mesecih naslednjega leta.