Sindikat delavcev migrantov se je na povabilo Urada predsednika Republike Slovenije, danes srečal s predsednikom, gospodom Borutom Pahorjem. S strani Sindikata delavcev migrantov so predsednika obiskali dr.Martin Ivec, predsednik sindikata, podpredsednica dr.Barbara Pregl Breznik, regionalna predstavnica regije za Podravje Katja Kreslin ter regionalni predstavnik regije za Pomurje Zvonko Jerman, kateri so ob srečanju predsedniku predali tudi simbolično darilo.
Na neformalnem srečanju v Uradu predsednika Republike Slovenije, danes ob 10.30, so predstavniki Sindikata delavcev migrantov, predsedniku predstavili aktivnosti sindikata in izrazili zadovoljstvo, da bodo pogovori med sindikatom in Ministrstvom za finance, po daljšem časovnem obdobju, spet stekli. Predsedniku države je v imenu Sindikata delavcev migrantov Slovenije, dr.Martin Ivec, predal tudi simbolično darilo, knjigo s slikami in zgodbami posameznikov, članov sindikata, kjer so predstavljene konkretne življenjske zgodbe, s katerimi se delavci migranti, zaradi nastalih situacij, srečujejo.
Podpredsednica sindikata dr.Barbara Pregl Breznik: »V Sindikatu delavcev migrantov Slovenije smo veseli, da nas je predsednik države sprejel na srečanje, ki je potekalo v zelo pozitivnem vzdušju. Z našo problematiko je sicer že seznanjen, kar se tiče sistemskih težav. Tokrat smo pa predsedniku želeli pokazati še drugo plat naše zgodbe. Izročili smo mu foto zbirko Zgodbe delavcev migrantov. Naših življenjskih zgodb je verjetno skoraj 20.000, toliko kot delavcev migrantov. V knjigi smo jih zbrali le nekaj. Z zbirko želimo prikazati, da se za številkami in položnicami, ki jih omenjamo, skrivamo pravi ljudje, s svojimi družinami in stisko.«
Predstavniki sindikata so predsednika seznanili tudi s problematiko izseljevanja slovenskih družin iz periferije v tujino. Dnevno se, predvsem zaradi krivične davčne zakonodaje, iz Slovenije izseli 32 ljudi. Po podatkih Statističnega Urada se je samo v prvih štirih mesecih v letošnjem letu, tako iz Slovenije izselilo že 3.815 prebivalcev.
Predsednik sindikata dr.Martin Ivec: »Slovenija z vsakim letom izgublja pridne, sposobne in delovne ljudi, ki s seboj odnesejo ves svoj trenutni in bodoči kapital. Odseljevanje delavcev migrantov, predvsem zaradi davčne zakonodaje, bo čez čas imelo močan vpliv tudi na mikro gospodarski razvoj slovenske periferije. Tuj kapital, ki ga delavci migranti porabimo v naši domovini, pomaga ljudem na periferiji, da imajo delo. Že od leta 2000 je selitveni prirast negativen, kar pomeni, da se iz države odseli več slovenskih državljanov, kot se vanjo priseli. V poročilu UMAR-ja iz 2015 je tako zaznati, da naj bi se v zadnjih dveh letih negativen selitveni primanjkljaj državljanov, povzpel iz manj kot 1000 na 5500 državljanov letno. Ne razumem, zakaj se ob objavi takšnega poročila v naši državi ne sproži “rdeči alarm” in se prične iskati izvor tega pojava. Drvimo z vso hitrostjo v propad in očitno so se tega pričeli zavedati tudi naši politiki.”
Predsednik, gospod Borut Pahor je na srečanju povedal, da spremlja problematiko delavcev migrantov in da razume stisko ljudi, ki se pri tem pojavlja. Prav tako je seznanjen s sestankom na Ministrstvu za finance, kjer se bosta v četrtek, 10.11. na ponovnih pogovorih sestala Sindikat delavcev migrantov Slovenije ter predstavniki Ministrstva za finance. Poudaril je, da bo z Ministrstvom za finance opravil telefonski razgovor ter poslal dopis, v katerem jih prosi, da delavcem migrantom stopijo naproti, kjer je to mogoče.
Glavno sporočilo današnjega obiska pri predsedniku države je bilo, da v sindikatu želijo, da se to brezglavo početje Ministrstva za finance ustavi, ker škodi celotni Sloveniji in njenim državljanom. Predsednik države je pa tisti izvoljeni predstavnik, ki mora zaščititi državljane in državo pred propadom.
Kaj mislite, od čigavega kapitala se hranijo obrtniki, podjetniki na periferiji? Povečini avstrijskega. Vsi vemo, da Ljubljane to ne zanima. Ampak ni samo Ljubljana Slovenija. Mikro gospodarstvo periferije, ki že sedaj dejansko živi od tega kapitala. Če ta kapital odide, ne samo da ne bo razvoja, ampak to pomeni, da določena podjetja v taki obliki ne bodo preživela, če ne bodo odpuščala. Manj kapitala pomeni tudi manj delovnih mest na periferiji. Začaran krog. Nepravična davčna politika te države glede delavcev migrantov, tako ne jemlje samo njim, posledično tudi zaposlenim v Sloveniji, da o demografskem problemu sploh ne govorimo.
ODZIV PREDSEDNIKA DRŽAVE NA OBISK SDMS
Dopis, ki ga je Predsednik naslovil na Ministrstvo za finance:
[Download not found]