V petek 13.11.2020, se je zaključil rok za zbiranje podpisov podpore noveli Zakona o dohodnini in Zakona o urejanju trga dela.
Pobudnik obeh zakonov je Sindikat delavcev migrantov Slovenije.
Po evidenci upravnih enot je bilo za
- novelo Zakona o dohodnini oddanih 6384 podpisov podpore;
- novelo Zakona o urejanju trga dela pa 5955 podpisov podpore.
Mario Fekonja, predsednik Sindikata delavcev migrantov Slovenije, je ob koncu zbiranja podpisov podal naslednjo izjavo (audio posnetek):
Za vložitev predloga novele zakona, zakonodajni postopek predpisuje 5000 zbranih podpisov, v kolikor ga predlagajo volivci.
Trenutno poteka še zbiranje podpisanih in overjenih glasov na sedežu sindikata, kjer jih je potrebno še prešteti in oštevilčiti.
Poudariti pa je potrebno, da smo v resnici sedaj šele na začetku poti, ki jo predlog zakona mora do uveljavitve prestati.
Po zbranih, najmanj 5000 podpor, le te moramo dostaviti v državni zbor, kjer bo predsednik Državnega zbora določil delovno telo, katero bo predlog zakona, predhodno obravnavalo. To delovno telo, lahko za mnenje zaprosi tudi zakonodajno-pravno službo državnega zbora, ki poda svoje mnenje.
Nato predlog zakona vstopi v redni zakonodajni postopek, kjer
- prva obravnava je namenjena seznanitvi s predlogom zakona
(s posredovanjem predloga zakona poslancem ali na posebno zahtevo 10 poslancev na splošni razpravi na seji Državnega zbora), - druga obravnava predloga zakona vključuje razpravo in glasovanje o členih ali delih predloga zakona na matičnem delovnem telesu in na seji Državnega zbora;
vključuje tudi spremembe in dopolnitve predloga zakona z amandmaji; - tretja obravnava je namenjena razpravi in glasovanju o predlogu zakona v celoti;
opravi se na seji Državnega zbora.
Vedeti je potrebno, da poslanci na vsakem, izmed teh vmesnih korakov, lahko ugotovijo, da predlog zakona ni primeren za nadaljnjo obravnavo in ga zavrnejo. Če pa predlog zakona to proceduro prestane, o njem na koncu glasujejo še poslanci, kjer ga potrdijo ali zavržejo z navadno večino.
Mario Fekonja – predsednik SDMS: »Prišli smo torej do točke, kjer se bo, zdaj pa res, pokazala pripravljenost za rešitev te problematike, ki se vleče že predolgo. Vsekakor bomo predstavnikom, ki smo jih na volitvah izbrali, v tem vmesnem času še dali čas, da ponovno premislijo in morda isti predlog zakona vložijo oni. Seveda bi to dejanje bilo zgolj simbolično, ker bo predlog zakona vložen na vsak način. Zdaj, ko smo podpise za zakona že zbrali, alternativa za nas, več ne pride v poštev. S tem smo zavezani svojim članom in od tega ne moremo odstopati. Tega izhodišča si nismo izmislili sami, to izhodišče so nam postavili v letu 2018.«